Nedan följer läsarkommentarer. Dessa är inte en del av det redaktionella innehållet och är respektive kommentators ansvar. Kommentatorer som följer kommentarsreglerna kan bli vitlistade, annars raderas kommentarerna automatiskt. Vitlistning sker ungefär en gång i veckan och raderade kommentarer kan då återpubliceras.
Det går inte att förändra ett missbruksbeteende (skendemokrati) genom fortsatt uppmuntran(rösta), mår du dåligt så måste du lämna relationen(samhällskontraktet) för att kunna tillfriskna (skapa en verklig demokrati som kan lever i symbios med medborgarna)
Ur de flesta synpunkter tveklöst svar JA! Pensionen höjd i flera steg. Beskattningen sänkt i flera steg. Boendekostnaden inkl. el/tele/försäkringar ligger kvar på i stort sett samma nivå. Hälsomässigt bättre efter starroperation bägge ögon och två ingrepp av tandläkare. Psykiskt bättre och bättre för var dag eftersom det går väl för de nu vuxna barnen och jag inte behöver vidare bekymra mig för dem. Vår bästa tid är nu ....
Bengt Eriksson: Njae ... på sin höjd en sekundäreffekt eftersom jag gick i pension 2016 och den med närminnet i behåll minns att det var Stefan Löfven som då liksom nu var Regeringsbildare ... och Magdalena Andersson Finansminister. Äras den som äras bör!
Lövfen refererar ju fortfarande allt negativt till "alliansens skattesänkningar" så då måste vi väl också relatera positiva saker till samma fenomen. F.ö. glad att du är nöjd med livet. Inget jag kan instämma i beroende främst på genomklappningen av vård/omsorg,vfördubblade vårdköer, omöjligt för bl.a.unga komma in på bostadsmarknaden och eskalerande brottslighet. För att nämna en bråkdel.
Bengt Eriksson: Jajamensan visst är jag nöjd med livet ... och instämmer i Statsministerns slutsats rörande att tidigare regeringars skattesänkningar, privatiseringar och utförsäljningar varit orsaken till många av de fenomen som dagligen och stundligen figurerar i media.
Bättre i vilket hänseende? Jag antar att du menar ekonomiskt, men det kan ju lika gärna handla om hur man mår. Väntar med att rösta tills du förtydligar.
Mkt större umgänge med trevliga människor både nordbor och infödda. Mer aktiviteter som golf långa härliga promenader i underbar natur. Resor i landet finns hur mkt som helst att göra och besöka. Nära till Afrika har varit flera ggr i Marocko underbart land med sina bergsområden och öknar. Mkt bättre ekonomi dagligvaror betydligt billigare. Tryggare miljö mer synliga poliser inga bilbränder mkt få skjutningar osv. Sammanfattning ett betydligt rikare och bättre liv än i Sthlm.
Ungefär 8 veckor före jul och 4 - 8 veckor efter räcker för min del. De som köper hus eller lägenheter förstår jag mig inte på. Det går ju att variera antalet veckor beroende på väderprognoser m.m. Sverige under ett par sommarmånader vill jag inte byta mot något annat.
Jag hatar kyla och älskar värme - så den här vintern är den bästa någonsin i mitt liv!
Tack gode gud för den globala uppvärmningen!
Till alla som säger "och tänk vad mycket pengar kommunerna sparar på snöröjning" vill jag dock påpeka att de samtidigt förlorar inkomster via sina fjärrvärmeanläggningar, så den biten har naturen balanserat.
Det är lite feltänk där-summan av monopolfjärrvärmeanläggningar är konstant så den högre medeltemperaturen och därmed lägre energiförbrukningen kompenseras genom högre miljöavgifter på fjärrvärmen som såklart tas upp i form av skatt, varför den inte tillkommer det kommunala bolaget utan Staten, som kan dela ut den som allmosor via statsbidrag.
Materiellt/ekonomiskt?
SvaraRaderaCivilisatoriskt/postnord?
Själsligt/tonårsbarn på stan?
Det är väl du själv som bestämmer vad "personligen bättre" betyder.
RaderaJag hade önskat valet ”röstade inte” på sista frågan.
SvaraRadera+1
Radera+1
RaderaRöstar gör väl alla som kan (vilket är i princip alla)?
RaderaDen här kommentaren har tagits bort av skribenten.
RaderaDet går inte att förändra ett missbruksbeteende (skendemokrati) genom fortsatt uppmuntran(rösta), mår du dåligt så måste du lämna relationen(samhällskontraktet) för att kunna tillfriskna (skapa en verklig demokrati som kan lever i symbios med medborgarna)
RaderaUr de flesta synpunkter tveklöst svar JA!
SvaraRaderaPensionen höjd i flera steg. Beskattningen sänkt i flera steg.
Boendekostnaden inkl. el/tele/försäkringar ligger kvar på i stort sett samma nivå.
Hälsomässigt bättre efter starroperation bägge ögon och två ingrepp av tandläkare.
Psykiskt bättre och bättre för var dag eftersom det går väl för de nu vuxna barnen och jag inte behöver vidare bekymra mig för dem.
Vår bästa tid är nu ....
Och allt tack vare Alliansens skattesänkningar naturligtvis.
RaderaBengt Eriksson: Njae ... på sin höjd en sekundäreffekt eftersom jag gick i pension 2016 och den med närminnet i behåll minns att det var Stefan Löfven som då liksom nu var Regeringsbildare ... och Magdalena Andersson Finansminister. Äras den som äras bör!
RaderaLövfen refererar ju fortfarande allt negativt till "alliansens skattesänkningar" så då måste vi väl också relatera positiva saker till samma fenomen. F.ö. glad att du är nöjd med livet. Inget jag kan instämma i beroende främst på genomklappningen av vård/omsorg,vfördubblade vårdköer, omöjligt för bl.a.unga komma in på bostadsmarknaden och eskalerande brottslighet. För att nämna en bråkdel.
RaderaBengt Eriksson: Jajamensan visst är jag nöjd med livet ... och instämmer i Statsministerns slutsats rörande att tidigare regeringars skattesänkningar, privatiseringar och utförsäljningar varit orsaken till många av de fenomen som dagligen och stundligen figurerar i media.
RaderaBorde du inte ha med blind schrödinger som val..
SvaraRaderaValde annat, då jag ju inte vet ;-)
Radera+1
RaderaBättre i vilket hänseende? Jag antar att du menar ekonomiskt, men det kan ju lika gärna handla om hur man mår. Väntar med att rösta tills du förtydligar.
SvaraRaderaFlyttade till Spanien. Lever o mår betydligt bättre här än i Sverige. Funderar tom på att säga upp mitt svenska medborgarskap.
SvaraRaderaMvh
Anders 😎
Vad får dig att må bättre i Spanien förutom klimatet?
RaderaMkt större umgänge med trevliga människor både nordbor och infödda. Mer aktiviteter som golf långa härliga promenader i underbar natur. Resor i landet finns hur mkt som helst att göra och besöka. Nära till Afrika har varit flera ggr i Marocko underbart land med sina bergsområden och öknar. Mkt bättre ekonomi dagligvaror betydligt billigare. Tryggare miljö mer synliga poliser inga bilbränder mkt få skjutningar osv. Sammanfattning ett betydligt rikare och bättre liv än i Sthlm.
RaderaTre år närmare döden. Tror att de flesta kan instämmma i det.
SvaraRaderaMitt i livet händer det att döden kommer och tar mått på människan. Det besöket glöms och livet fortsätter. Men kostymen sys i det tysta.
RaderaKan du utveckla?
RaderaUngefär 8 veckor före jul och 4 - 8 veckor efter räcker för min del. De som köper hus eller lägenheter förstår jag mig inte på. Det går ju att variera antalet veckor beroende på väderprognoser m.m. Sverige under ett par sommarmånader vill jag inte byta mot något annat.
SvaraRaderaMin fru har lämnat mig och så har jag fått kolorektalcancer, så helt klar har det blivit bättre
SvaraRadera"She was a pain in the ass" gissar jag att du försöker antyda.
SvaraRaderaOvanstående var menat som svar till "Jet Khun Mae"
RaderaJag hatar kyla och älskar värme - så den här vintern är den bästa någonsin i mitt liv!
SvaraRaderaTack gode gud för den globala uppvärmningen!
Till alla som säger "och tänk vad mycket pengar kommunerna sparar på snöröjning" vill jag dock påpeka att de samtidigt förlorar inkomster via sina fjärrvärmeanläggningar, så den biten har naturen balanserat.
Det är lite feltänk där-summan av monopolfjärrvärmeanläggningar är konstant så den högre medeltemperaturen och därmed lägre energiförbrukningen kompenseras genom högre miljöavgifter på fjärrvärmen som såklart tas upp i form av skatt, varför den inte tillkommer det kommunala bolaget utan Staten, som kan dela ut den som allmosor via statsbidrag.
RaderaSenhöst 7 av 12 månader bra? Hela landet är brunsmetat
RaderaFick tummen ur och bytte jobb (inom samma yrke) för första gången sedan jag började jobba inom IT.
SvaraRaderaHar på mindre än 1 år ökat min inkomst rejält.
Annars är det jämna plågor - fortfarande gift och har fortfarande barn.
RaderaLite nyare och finare bil.
Sämre bil,
SvaraRaderaSämre inkomster
Mindre skulder
Gladare fru
Bättre jobbarkompisar
Tränar mer
Äter bättre
Bättre sexliv
Jovars på det hela taget så är det bättre nu än då..
Jag betalade sista inbetalningen på huslånet för ett år sen så ekonomiskt är det mycket bättre nu.
SvaraRadera