![]() |
Mekskyttestabschef var min befattning när det begav sig (hette iofs pansarskytte på den tiden). |
För egen del verkar mina egenskaper och intressen vara en dålig matchning för en karriär hos Försvarsmakten.
Bästa matchningen på 74% var CBRN-gruppchef och 68% på telekrigofficer, följt av försvarsmetereolog på 64%. I sig tre av de 30-tal ansvarsområden jag hade som stabschef på ett pansarskyttekompani, då ansvar för CBRN (ABC hette det under utbildningen på den tiden), telekommunikationer inklusive telekrigshantering och väderleksprognoser låg på staben. Å andra sidan låg i princip allt som inte var logistik, underhåll eller strid (undantaget ledande av den egna plutonen eller stridstrossen i strid) hos mig som kompanistab, så det är nog lite fooled by randomness här.
Väljer jag bara att enbart kryssa för hemvärnet som tänkbart alternativ så finns det inga befattningar som är lämpliga för mig.
Ändå har jag fått kvalificerade erbjudanden om dito, vilket får mig att dra slutsatsen att befattningsguiden kanske inte riktigt fångar alla typer av befattningar som faktiskt finns inom hemvärnet. Det finns faktiskt fler befattningar och funktioner än hemvärnssoldat.
Teknisk operatör, flygtekniker och helikoptertekniker.
SvaraRaderaInnan jag pillade med intressena skulle jag passat bäst som hkp pilot (vilket drömyrket nästan var då jag ju ville bli stridsflygare när jag var ung) tyvärr är ju synen inte den bästa så. Märkligt nog så passade jag hur jag än gjorde inte in på luftvärnet, kunde i princip få alla andra matchningar men just luftvärnet gick inte.
SvaraRaderaInte ens om du kryssade i Halmstad?
RaderaInte ens då, fick teknisk officer i flygvapnet eller något sådant där också. Då kunde jag scrolla ner och hitta luftvärnet men det låg långt ner.
RaderaFick dessa förslag:
SvaraRaderaFlygvapnet: Helikopterpilot specialistofficer 100%
Flygvapnet: Försörjningsofficer 87%
Flygvapnet: Markstridsofficer 87%
Ledning: Specialistofficer telekrig 87%
Marinen: Stridsbåtschef 87%
Armén: Militärpolis 77%
Ska tillägga att jag hade hopats på ÖB. Vet faktiskt inte varför den befattningen inte kom upp. Kanske Försvarsmakten har tekniskt fel på sin hemsida?
Ledningssystemsoperatör, ammunitionsröjningssoldat. Hmm, drygt 60 och pensionär vet jag inte riktigt om jag är lämplig för dessa befattningar. Lite längre ner kom vagnschef stridsfordon som verkar mer intressant än ammunitionsröjningssoldat.
SvaraRaderaVar krigsplacerad som kompanikvartermästare för många år sedan.
Minröjare kan alla vara så länge man tar sig fram för egen maskin...
RaderaAmmunitionsröjningsledare 79%
SvaraRaderaPassar, troligtvis av en slump ganska bra med vad som skulle kännas konstruktivt att ägna sig åt i händelse av krig.
Slumpen finns inte kan jag upplysa dig om, eftersom du verkar tro det.
RaderaSlumpen låtsas bara finnas när du försöker bevisa att den inte finns eller när det inte spelar någon roll alls.
78% ubåt, specialistofficer. Antagligen för att jag inte är intresserad av friluftsliv och måttligt intresserad av fysiska utmaningar. Angav alla orter som intressanta, för att inte diskvalificera något alternativ geografiskt. på 72% återfanns sonaroperatör och sonarbefäl.
SvaraRaderaDet måste vara sommarens alla museiubåtsbesök och Cold Water-spelande som satt sitt avtryck.
"Give me a ping, Vasilij. One ping only, please!"
1. Artilleriradargruppchef
SvaraRadera2. Amfibieskyttesoldat
3. Spaningssoldat mekaniserad bataljon
Jäkligt spretigt. Är krigsplacerad, dock som något annat, men ganska nära resultaten ändå.
Amfibieradarspaningsgruppchef?
RaderaBetydligt mer varierande alternativ än när man själv stod på Pliktverket för 15 år sedan. Antar att FMV kontaktat samma PR/HR-specialist som KTH (som bytt namn på alla sina ingenjörsutbildningar och infört 152 masterutbildningar med olika namn vars innehåll är ungefär samma sak).
RaderaFinns det åldersgränser vid sökningar? Kan man ansöka som en 40 åring eller är de ute efter ynglingar?
SvaraRaderaFinns det en lämplig befattning kan du söka. Skrev själv på som 50åring
RaderaSystemtekniker
SvaraRaderaSensorsoldat
Angående en mera intressant sak. theduran.com meddelar att " Russia, Estonia, Finland hold joint sea rescue drills in Gulf of Finland" . Visst är det trevligt när grannar kan samverka.
SvaraRaderaJa, det är ju bra nästa gång en rysk ubåt sjunker, om ryssarna kan få lite hjälp. Så kanske hr Putin slipper skämma ut sig så kapitalt, som han gjorde förra gången.
RaderaPrecis, då går ju de döda att skylla på onda västerlänningar som antingen är sinistra/inkompetenta
RaderaBlev Sverige aldrig inbjudet eller varför är ni så spydiska?
RaderaSpydisk?
RaderaPlutonssignalist Hv 52%
SvaraRaderaSignalist Hv 48%
Passar ju med tanke på 11 år i FRO för ett halvt liv sedan men har man Ra122 fortfarande? :D
Vadå Hemvärnsmusiker 26%
MC-ordonnans Hv (utan körkort för MC) 23%
Vagnchef stridsfordon samt stridsvagn 64%, flygtekniker samt helikoptertekniker inom flygvapnet, 59%, systemtekniker specialistofficer ubåt, 58%, plutonssignalist hemvärnet 56%, helikopterpilot specialistofficer 55%, flygledare flygvapnet 55%.
SvaraRaderaTyp inget av det jag trodde jag skulle få som förslag. Specialistofficer inom radar eller ute i fält som underhåller radaranläggningar mm..
Understödsoperatör 60% Fältarbetsdykare 58% Stridsbåtschef 58%. Mönstrade som KB Sjukv. Befattningsguiden tar inte hänsyn till synförmåga ala mulvad.
SvaraRaderaAmröjledare 87% Intressant, då jag tidigare genomfört minröjledarutbildning på SWEDEC.
SvaraRaderaDeras förslag enl guiden hade passat mig klockrent, men är det inte för dåligt betalt?
SvaraRaderaJag saknade också rutan med löneanspråk.
RaderaBlev 35% musiker i hemvärnet, jag som blev utkastad från blockflöjten på grund av obefintlig talang :-)
Teknisk operatör ,specialförband?
SvaraRaderaÄr det sådana du har med i dina böcker , cornu?
Kondisen matchar inte fn men det går att lösa.
Tur man fick frisedel en gång så man inte blev en stridspitt med cammofärg i fejjan och en laserriktare mot målet när man ligger o svettas på en bergrygg i Långbortistan.
Nej, teknisk operatör har hand om t ex kommunikationsutrustning mm i stab och underhåll till operatörernas enheter. Kan iofs inkludera att man får hänga med ut i spenaten och stålet ibland, men inte som primärt stridande.
RaderaSök tjänsten om vill omgruppera massa material och gräva värn i en evig loop.
RaderaTeknisk operatör specialistförband. :-)
SvaraRaderaMilitärpolis. Knappast va?
SvaraRaderaSnarare krigsförbrytare?
Radera@Ben
RaderaDu kan bli vanlig polis istället, finns många som skulle behöva ett skott eller 2.
I råttan?
RaderaJag är redan polis, nästan
Raderaför typ varje dag
så gör vi samma sak
bara det att dom sitter fram
och jag åker där bak
Kör som polisen: En I framsätet, sex I baksätet
Raderahttp://www.dn.se/arkiv/inrikes/poliser-frias-for-sex-i-bil-oenig-hovratt-andrar-tingsrattens-dom-i-goteborgsmalet/
@Hen Dover 10:42
RaderaJa hen har uppenbarligen rätt sorts oavslutade akademiska meriter, värdegrund, midjemått, skostorlek och psyke för att ikläda sig Kapten Klännings fallna kjortel och pumps på Gendercentret.
Flygmek eller vapentekniker...
SvaraRaderaFältfnask
SvaraRaderaJag fick svaret för ca 15 år sedan.
SvaraRadera"Vi är ej längre i behov av dina tjänster."
Sen var det nåt om att Lottorna behövde mig.
Motorredskapsförare. Vilket är nästan exakt vad jag gjorde i lumpen också.
SvaraRadera80%
RaderaJag är inte redo att riskera mitt liv i den form som försvaret erbjuder. Kniper det kan jag nog slåss för de närmaste, men då på eget initiativ och inte om nån retat upp Putte så hsn sänder sina trupper att spöa upp civilbefolkningen. Då flyr jag nog. Försöker. Sen slåss jag (en kort stund...?) inträngd i hörnet.
SvaraRaderaMarkstridsofficer flygvapnet 66%.
RaderaPassar inte bra till nånting alls...
SvaraRaderaSpaningssoldat MekBat 54 %
Marktekniker Elektronik 54 %
Teknisk Officer 53 %.
Är "sverige" ett land att strida för? Nej. Försvara demokratin, yttrandefriheten eller det mångkulturella feministiska Sverige? Aldrig. Lägg ner hela försvaret å sattsa de sista slantarna på bekvämare mottagande inom asylindustrin.
SvaraRaderaInvandring passar tydligen i alla sammanhang, över allt, alltid, och når aldrig nåt slags bäst före datum.
RaderaOm det ändå hade varit likadant med din mamma.
Hmm telekrigsofficet / specialistofficer och vagnchef. Märklig blandning.
SvaraRadera60-64%
RaderaVapentekniker i flottan, och sökbart nu... Men känns som väl tunnt ned frågor
SvaraRaderaStridande skyddsombud med halvtidsvsjukskrivning och rätt till frekventa matpauser för min ojämna blodsockernivå dethoppas jag på. Snart får jag svar.
SvaraRaderaVagnchef stridsfordon blev det. Vid mönstring plutonchef GRK i skyttekompani så det är väl ganska lika.
SvaraRaderaEldledningssoldat, hamnade i intelligensreserven efter att jag hade mönstrat(~2004).
SvaraRaderaSpecialförband. Teknisk operatör.
SvaraRaderaSystemtekniker Specialistofficer Ubåt
SvaraRaderaTelekrigofficer, bra match tycker jag. Är dock fullt nöjd med nuvarande befattning som skyttesoldat i HV.
SvaraRaderaIn Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.
We are the dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved, and were loved, and now we lie
In Flanders Fields.
Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die
We shall not sleep, though opppies grow
In Flanders fields.
Förstärkningssoldat 100%
SvaraRaderaMalaj 100%
SvaraRadera