2011-01-12

Elit

Något som slår mig angående självpublikation av böcker är det av vissa grupper självpåtagna omdömet elit.

Kultureliten. Bloggeliten. Finanseliten. Konsteliten. Och så håller det på.

Nu kanske kultureliten inte titulerar sig själva med tilltalet elit, men utmärkande för elitgrupperingarna är att de själva definierar vad som krävs för att tillhöra gruppen. T ex kontrollerar kultureliten stora delar av förläggar-Sverige, och har alltså ett oerhört inflytande över vad som publiceras och inte publiceras i Sverige. Fyller du inte ramen kan du gå och gömma dig.

Att det helst skall vara böcker om en makedonsk bonde och hans get eller ett episkt familjedrama om två homosexuella systrars uppväxt och liv under 1900-talets Europa som speglat i kommunismens och solidaritetens utbredning genom samhällslagren är något som kultureliten själva bestämt. Liksom hur form och språk skall utformas. Deckare om en (kvinnlig) småstadspolis, alternativt manlig polis men kvinnlig författare. Stagnation och likriktning istället för utveckling och mångfald.

Runt eliten, oavsett vilken grupp vi pratar om, så finns det diverse som gärna vill tillhöra eliten och lismande försöker insmickra sig för att uppfylla de kriterier eliten definierat som elit. Man känner igen dem på att de gärna slänger sig med citat och svåra ord för att verka duktigare än vad de egentligen är.

Bland de goda ting som modern utveckling har fört med sig är som bekant Internet, självpublicering av böcker och möjligheten att själv spela in musik och film. Helt plötsligt har vi en kulturell tsunami, där röster som förut inte fått höras kan göra sig hörda för åtminstone ett fåtal som lyssnar. Man kan blogga, publicera egna böcker, spela in egen musik i en billig studio hemma i garaget med utrustning för några tusenlappar och allt detta kan enkelt spridas över hela världen.

Det är klart att eliten darrar, oavsett om det är journalisteliten eller kultureliten som helt plötsligt inte längre har monopol på vilken finkultur som skall offentliggöras (alternativt vilka kändisar som oavsett kvalitet kan publicera böcker, t ex *host* en fd justitieminister).

Som kreatör så har man bara sin egen heder att riskera. Vågar man stå för sitt verk så skiter man i att man inte slinker igenom elitens filter på vad som är möjligt att offentliggöra, och ordnar det själv.

Det är i allra högsta grad demokrati. Att alla för en billig penning kan försöka göra sig själva hörda. Budskapet och kunderna får avgöra om någon lyssnar istället för någon bitter person med rött hennafärgat hår, palestinascarf, svart polotröja och allvarliga problem med rödvinet.

Men vi andra kan aldrig bli elit. För vi andra är för många. Elit kan man bara vara om man är en liten grupp. En liten grupp för inbördes beundran.

Nej, lid för konsten eller brinn. Har man något att säga, ut med det. Låt andra försöka passa in i elitens mall.
Kommentarer kräver registrering, t ex hos Blogger, Google, Yahoo, Wordpress eller annan OpenID-leverantör. Det är snabbt och enkelt att registrera sig hos Verisigns OpenID-tjänst eller MyOpenId, som kan rekommenderas, alternativt använd Facebook via tredjepartstjänsten Facebook-OpenId. Håll en god ton i kommentarerna, respektera övriga kommentatorer och läsare samt håll er till ämnet. Brott mot svensk yttrandefrihet, inklusive hets mot folkgrupp, uppmaning till brott, eller personliga detaljer om privatpersoner och uppenbar reklam, inklusive politisk reklam, t ex länkar till politiska partier eller kopierad text från partier, kommer raderas. En del inlägg identifieras automatiskt som spam och dyker därför inte upp förrän de avspammats, vilket kan ta flera timmar. Vid fler än 200 kommentarer syns inte alla kommentarer direkt utan man måste klicka på Visa fler. För ouppmärksamma kan det se ut som att kommentarer raderas eller censureras, men de finns kvar under Visa fler. Frånvaron av radering innebär inte ett stöd för kommentaren från bloggens sida, bara att den inte verkar bryta mot lagar, reglerna eller är en sanitär olägenhet.

28 kommentarer:

  1. Prof Woland2011-01-12 16:22

    Bitter över att ingen har beslutat publicera dina litterära alster än?

    SvaraRadera
  2. Woland, nej har inte skickat till några kulturelitförlag. Svårt att vara bitter när man förväntat sig refuseringar men tyckt att det var värt att prova.

    SvaraRadera
  3. "alternativt vilka kändisar som oavsett kvalitet kan publicera böcker, t ex *host* en fd justitieminister"

    Hehe, kasta inte sten :P Jag har läst de utdrag du publicerat på bloggen och visst, där finns potential men det behöver nog slipas en del.

    SvaraRadera
  4. Cornucopia, du har tidigare sagt att du inte kunde sig dig själv självpublicera boken. Om du försålde boken innan publiceringen så att det räckte för tyckkostnande eller likande kanske det skulle vara möjligt för dig att självpublicera. En sidan som nog skulle passa ett sådant upplägget som handen i handsken är:

    http://www.kickstarter.com/

    Har själv deltagit i att någon som sökt finansiering av ett projekt ger gåvor efter hur mycket någon har skänkt, i ditt fall kunde det vara en förhandsbetalning för din bok som förhoppningsvis blir tryckt. Om man skänker mer än kostnaden för boken kan du ge extra gåvor som du själv kan hitta på. Upplägget som sådant kan du någon bestämma över rätt mycket själv.

    Du sätter en gräns över hur mycket du behöver få in för att projektet ska bli av, om nivån inte uppnås inom en av dig satt tid tror jag att de som har skänkt till projektet får tillbaka sina pengar (är väldigt osäker men tror inte pengarna dras då). Vet inte om man kan välja vilken valuta man kan skänka i men det kan du säkert hedga dig mot annars. Tror helt enkelt att det kan vara intressant för dig att kolla upp den länkade sidan ovan för att se om den sidan kan ge dig en möjlighet att självpublicera.

    SvaraRadera
  5. När ger du ut?

    SvaraRadera
  6. I den nu pågående Kondratieff vintern med sin depression, riskerar den nuvarande eliten bestående av främst bankirerna att komma att hängas i lyktstolparna.

    Kom ihåg, att vid den franska revolutionen giljotinerade man 300 000 adelsmän och kungligheter. Den nuvarande adeln består av the banksters.

    Revolutionen har börjat runt om i Europa, med upplopp och demonstrationer, och det här är bara början.

    SvaraRadera
  7. Internet är en guldpeng för demokratin. Internet kommer tvinga etablissemanget - Trots att de spjärnar emot - att skärpa sig. Hoppas ditt prospect lyckas inte minst ekonomiskt.

    SvaraRadera
  8. Och tillsammans med alla banksters skall vi fylla lycktstolparna med alla socialister som har ställt till med den här röran.

    SvaraRadera
  9. Tack för att vi äntligen slipper den fbde reklamen för resebyrån, som låg överst på sidan, och fördröjde varje klick med ca 30 sek.
    Nu kan man börja titta in här igen, lite oftare....

    SvaraRadera
  10. Den självutnämnda eliten ja, må de dingla i alla stolpar när samhället faller. De har varit med och förstört detta land i grunden.

    Politiker, författare, bankirer, journalister och socialkonstruktörer.

    SvaraRadera
  11. Neeej,nu kom den långsamma reklamen tillbaks igen. överst på sidan!
    Tittar in igen till sommaren, chiau!

    SvaraRadera
  12. Anonym (18:59) Använd ADblock (firefox) eller motsvarande tillägg i webbläsaren om du inte vill klicka på reklam och därmed stödja Cornucopia.

    SvaraRadera
  13. Reklamen har skalat ner sig till att bara visas ibland, eller för webläsare som rensat sina cookies. Den 20:e januari tror jag att kampanjen är slut.

    Retorisk fråga till den som vill slippa reklam, hur mycket är du beredd att betala för en reklamfri blogg?

    SvaraRadera
  14. Hur påverkas dina intäkter om, låt säga 10% av din läsarskara blockerar all reklam?

    Personligen kör jag Adblock. Ibland är det nämligen olidligt att surfa utan den tjänsten. Så det har inte så mycket med din reklam att göra men följden blir densamma.

    Jag gör emellertid själv reklam för din blogg med jämna mellanrum, så det kanske jämnar ut sig.

    SvaraRadera
  15. "Runt eliten, oavsett vilken grupp vi pratar om, så finns det diverse som gärna vill tillhöra eliten och lismande försöker insmickra sig för att uppfylla de kriterier eliten definierat som elit. Man känner igen dem på att de gärna slänger sig med citat och svåra ord för att verka duktigare än vad de egentligen är."
    Detta fenomen kallas med ett samlande ord för någonting.
    Jag har länge sökt detta ord "Svårt ord" ?
    Kan någon på denna Blogg hjälpa mig ?

    SvaraRadera
  16. 19:25 10% med Adblock etc, 10% lägre intäkter för mig, på marginalen blir det kanske 15% lägre lön för min del eftersom mina kostnader inte minskar bara för att intäkterna minskar.

    SvaraRadera
  17. De som inte är elit är istället fårket. Välkommen till klubben. Kanske kommer detta misslyckande att göra dig mer ödmjuk?

    Att skriva för att tjäna pengar innebär tyvärr sällan bra resultat. De som arbetar för pengar gör bara dugliga insatser. Det är de som har en äkta lidelse som skapar stordåd som går till historien.

    SvaraRadera
  18. Jag antar att du avser publicera under synonymen och inte i ditt eget namn? Då kan ju kultureliten ägna sig åt att spekulera vem denna Cornucopia? egentligen är - minns Lars Kepler där syskonen, flåt äkta paret senare klev fram i ljuset...

    SvaraRadera
  19. Hur mycket är det du tjänar på varje klick på dina reklamrutor? Förtränger alltid reklamrutorna men man kanske skulle klicka lite på dem då och då för att du ska få in lite extra kosing och kanske då kraft att fortsätta skriva.

    Betalat hade jag nog inte gjort för att läsa din blogg, kanske runt tjugolappen per månad i värsta fall. Jämför med tidningarna Filter och Offside, som jag också uppskattar väldigt högt, där en årspren. kostar runt 350 kr. Är mer välarbetad än din blogg men då är ju inte frekvensen utav nya texter lika hög. Hellre Filter och Offside än dig, om man kan uttrycka sig så.

    SvaraRadera
  20. Bottennapp, Cornu. Hela inlägget dryper av populistiskt dravel och klyschor. Bättre kan du, hoppas jag.

    SvaraRadera
  21. Filip: Härlig jämförelse där med Offside som är en fotbollshuligans heliga skript. Filter som är en wannabe E! News magazine fast för Sverige... Ljuvlig kvalitativ information det där. Men smaken är som baken. Visst denne blogg har sina små baksidor med grova stänk av mallgrodor. Men är trotsallt en av de mer vettigare bloggarna.

    SvaraRadera
  22. alla som inte själva hade satt in lite reklam för o tjäna pengar borde väl inte uttala sig.

    SvaraRadera
  23. Återigen, läs "Världsmästarna" av Julia Caesar.
    Där framstår tydligt vad Eliten i Sverige har ställt till med. För Guds skull, läs den !

    SvaraRadera
  24. Ingenjören2011-01-13 10:05

    Ehm, självpåtaget? Det är bara wannabehackers som själva kallar sig elit, i övrigt används det ju mest som ett skällsord.

    SvaraRadera
  25. Jag förstår att du tjänar på reklamen - inget fel i det.
    Förstår också att du inte kan välja reklamen själv.
    Men vissa typer av reklam tar helt över sidan - tex den som f.n. finns överst på sidan, med palmerna och stranden. Varje klick fördröjs med ca 30 sek - oerhört jobbigt om man tex vill läsa kommentarer, skriva kommentar, läsa äldre inlägg osv.

    SvaraRadera
  26. Grattis till citatet i DN idag!

    SvaraRadera
  27. Tack, men var. Hittar inget? Bara pappersupplagan? Kan citat i så fall ordnas?

    SvaraRadera

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...