Jag måste säga att Cornuco-Pia(?) skarpt gillar Pernilla "HQ-Pia" Ström, som inte backar för att ta fajten mot maktens män. Som till synes enda styrelsemedlem från HQ som inte dragit täcket över huvudet och dränker sina sorger så fortsätter hon att gå hårt på Finansinspektionen. Man får hoppas att någon av rallarsvingarna träffar sitt mål.
I morse fick de kalla in saneringsteam efter holmgången mot Finansinspektionens jurist i P1 Morgon, och nu fortsätter HQ-Pia hos Realtid.se.
Citat:
"– FI hade inte en aning om dessa konsekvenser (att HQ:s ordrar värda mångmiljardbelopp inte skulle kunna exekveras hos Euroclear, med risk för bankkollaps som följd), det var vi som fick upplysa likvidatorn Biörn Riese om detta.
– Riese blev vitare och vitare i ansiktet när han insåg vad som höll på att hända, och ordnade ett möte klockan 13 med FI. Sedan skrev Håkansson det här brevet till Euroclear och börsen.
– Vad jag förstår vägrade börsen att acceptera det, men Euroclear vek sig [på lördag kväll gick ett pressmeddelande ut från Nasdaq OMX om att HQ:s börsmedlemskap var suspenderat; red anm].
– Sedan, på kvällen, sade Martin Andersson (FI:s generaldirektör) till bankens ordförande Mikael Nachemson – jag vet inte om han ringde eller om de träffades – och sade ”nu har vi haft armbrytning med Euroclear, höhö”.
Pernilla Ström låter märkbart upprörd över Finansinspektionens agerande:
– Alltså, en myndighet som är så pass omedvetena om konsekvenserna av sitt eget beslut, och sedan, när de förstår att deras eget beslut hotar hela finansiella systemet, går till Euroclear och uppmanar dem att bryta mot regelverk: det här måste upp till ordentlig granskning!"
(fi) skulle vara stolta över att en kvinna sätter gubbskurkarna på FI på plats. Det hela visar på att det inte alls behövs någon kvotering till styrelser. Det räcker nämligen med en krigarkvinna. Det behövs inte fler, speciellt inte som samtliga män i HQ:s styrelse verkar vara ena riktiga tofflar.
Nu blir det intressant. HQ bryter mot regelverk och får sitt tillstånd indraget. FI uppmanar Euroclear att bryta mot regelverk, och Euroclear går motvilligt med på detta. Därmed borde FI även dra in Euroclears tillstånd, och stoppa i princip all värdepappershandel i Sverige. Vi kan ju inte ha ett värdepappersinstitut som fullt medvetet bryter mot reglerna och låter kreti och pleti som saknar tillstånd få cleara aktieaffärer.
Iaf så är det gott att se att det fortfarande finns personer som saknar all form av finess eller taktkänsla utan bara säger som det är.
7 kommentarer: