Det finns diverse deviser som tillämpas på aktiemarknaden. I Sverige är en sådan "köp till sillen och sälj till kräftorna", dvs att börsen skall gå upp över sommaren.
Men det finns anledningar till att tvivla på sådana deviser. Exempelvis heter det istället i USA "sell in may and go away", och att större delen av börsuppgångarna skall ske november - april.
Nu var det kanske en bra affär att just köpa till sillen, dvs på midsommar, fram till nu, men börsen känns väl inte direkt munter just nu. Fast det kanske bara gäller oljerelaterade aktier?
Devisen att köpa till sillen och sälja till kräftorna kanske bara handlar om att börsen fortsätter rådande trend under perioden, så i perioder av stagnation eller börsfall så kanske man borde sälja till sillen och köpa till kräftorna?
Man kanske borde göra en statistisk analys av det hela?
4 kommentarer: